Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniej bezpieczna, ale nadal możliwa

04 stycznia 2001 | Małe i Średnie Przedsiębiorstwa | KJ

SPÓŁKA CYWILNA Dla tych, co postanowili się nie przekształcać

Mniej bezpieczna, ale nadal możliwa

Krok po kroku udaje nam się wyjaśniać problemy związane z przekształceniami spółek, ale okazuje się, że część przedsiębiorców nie wybrało przekształcenia spółki cywilnej. Postanowili zacząć prowadzić działalność pod własnym imieniem, choć nadal chcą być związani umową spółki cywilnej. Mają jednak sporo wątpliwości.

Czy to prawda, że od 1 stycznia spółki cywilne nie mogą już posługiwać się nazwami skróconymi, np. PHU spółka cywilna? - pytają czytelnicy.

- Już od dawna - jak wyjaśnia prof. Stanisław Sołtysiński, współtwórca nowego kodeksu spółek handlowych - przeważała wśród przedstawicieli doktryny opinia, że tego typu skróty nie powinny być stosowane, bo wprowadzają w błąd adresatów i kontrahentów, którzy sądzą, że mają do czynienia z firmą. Gdyby kontrahent takiego przedsiębiorstwa wytoczył mu proces i wygrał, to i tak nie dojdzie do egzekucji, ponieważ odpowiedni przepis kodeksu postępowania cywilnego mówi, że skuteczny jest tylko wyrok przeciwko wspólnikom. Nie wystarczy wyrok przeciwko spółce, mimo że wcześniej Sąd Najwyższy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2204

Spis treści

Regiony Polski - Dolnośląskie

Regiony Polski - Mazowieckie

Wyprawa na Makalu

Zamów abonament