Praca w Unii najwcześniej za 7 lat
Praca w Unii najwcześniej za 7 lat
- Opinie Upór czy kompromis - komentarz
- Apel do Szwecji
Komisja Europejska uległa naciskom Niemiec i Austrii. W przygotowywanym stanowisku na negocjacje z Polską o swobodnym przepływie osób zaproponuje ograniczenia podejmowania legalnej pracy przez Polaków w krajach "15" w pierwszych latach członkostwa w Unii Europejskiej. Mają jednak trwać tylko 3-5 lat i nie dotyczyć wszystkich grup zawodowych. Polacy będą więc mogli swobodnie szukać zatrudnienia w UE od 2007-2010 roku.
Otwierając negocjacje o swobodnym przepływie osób w kwietniu ubiegłego roku UE nie odmówiła przyznania Polakom od pierwszego dnia członkostwa prawa do pracy. Więcej, komisja przedstawiła wówczas 400-stronicowy raport, w którym dowodziła, że otwarcie unijnego rynku pracy nie spowoduje jego zalewu emigrantami z Europy Środkowej. Ograniczona liczba emigrantów jest nawet potrzebna, aby - mimo załamania demograficznego w krajach "15" - utrzymać przyzwoity wzrost gospodarczy. Tezę tę potwierdziły parę dni temu dane Eurostatu - tylko w 2000 roku osiedliło się w UE 816 tys. emigrantów, z czego 200 tys. w Niemczech. Bez tego liczba ludności RFN zmniejszyłaby się o 100 tys.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta