Czarne dziury
Czarne dziury
Krzysztof Sachs, Arkadiusz Patryas
Prawo do odliczenia VAT naliczonego związanego z czynnościami nieopodatkowanymi ciągle budzi kontrowersje.
Przestrzeń ustawy o podatku od towarów i usług zakreślona jest trzema współrzędnymi: definicją podatnika, przedmiotu opodatkowania i zakresem terytorialnym. Dlatego też tylko czynności wymienione w art. 2 ustawy, wykonywane wyłącznie przez podmioty wymienione w jej art. 5, i to tylko na terytorium Polski mogą powodować skutki zauważalne na gruncie zobowiązań z tytułu tego podatku. Czy rzeczywiście? Podobno istnieją również zjawiska, których zobaczyć z perspektywy ustawy o VAT nie można, ich istnienie jest jednak wyczuwalne dla podatników. Pobudzają one wyobraźnię urzędników skarbowych. Mają również swoją wymierną siłę. Jeśli podatek naliczony za bardzo się do nich zbliży - niechybnie przepadnie. Czarne dziury? Nie. Czynności nie podlegające opodatkowaniu!
Fundamentalną cechą VAT jest jego neutralność dla podatników, zapewniona przez mechanizm odliczenia podatku naliczonego przy zakupach od podatku należnego z tytułu dokonanej sprzedaży. Różnica między tymi wielkościami, obliczona de facto jako podatek od nadwyżki opodatkowanej sprzedaży nad opodatkowanymi zakupami, stanowi właśnie podatek od wartości dodanej. Dlatego też każde ograniczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta