Amerykańskie Stowarzyszenie Weteranów o syndromie Zatoki Perskiej
Ofiary pustynnej burzy
Kuwejt 24 lutego 1991 roku
FOT. (C) AP
IZABELA LESZCZYŃSKA
Budzą się w środku nocy zlani potem. Każdego dnia czują się gorzej. Płodzą dzieci, które rodzą się bez rąk. Amerykańscy weterani wojny w Zatoce Perskiej. Czują się oszukani. Ich zdaniem administracja USA nie powinna unikać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest przyczyną ich choroby.
Spośród 700 tysięcy żołnierzy, którzy po stronie aliantów wzięli udział w wojnie w Zatoce Perskiej, 300 tysięcy choruje. Takie dane przytacza na swojej stronie internetowej Amerykańskie Stowarzyszenie Weteranów Wojny w Zatoce Perskiej (www.gulfwarvets.com). Według Stowarzyszenia Departament Obrony potwierdza 90 tysięcy takich zachorowań. Jak podało we wrześniu 2000 r., od chwili zakończenia konfliktu zmarło co najmniej 6584 amerykańskich uczestników akcji, a 186 600 osób wystąpiło o odszkodowanie z tytułu inwalidztwa spowodowanego wojną (choroby serca, neurologiczne, rak).
Średnia wieku żołnierzy, którzy walczyli w Zatoce Perskiej, nie przekraczała 28 lat.
FOT. (C) AP
Tajemnicza, do dziś nienazwana choroba, określana powszechnie jako syndrom Zatoki Perskiej, jest - zdaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta