Paragrafy rozsądku nie zastąpią
Przetwarzanie informacji w postępowaniu sądowym
Paragrafy rozsądku nie zastąpią
WACŁAW MENDYS
Im większy wpływ stron na przebieg procesu, tym większa ich (a nie tylko sądu) odpowiedzialność za treść wyroku.
Elementarną funkcją każdego stosowania prawa, a więc i tego, co wykonują sądy, jest przetwarzanie informacji. W ujęciu metodologicznym przetwarzanie informacji polega na ich zbieraniu, selekcjonowaniu i przechowywaniu. Zaliczam do tego także wykonywane na informacjach operacje logiczne: wyciąganie wniosków i podejmowanie decyzji procesowych.
Formalne procedury niekiedy odstępują od tych zasad, a nawet je łamią (np. zakazy dowodowe). Nie ma jednak żadnych powodów, aby stosować prawo wbrew nim, jeżeli normy prawne tego wyraźnie nie wymagają. Tymczasem właśnie w złej metodologii stosowania prawa (przetwarzania informacji) można doszukiwać się przyczyn obecnego kryzysu wymiaru sprawiedliwości.
Prawne i o faktach
W postępowaniach prawnych informacji dostarczają różne źródła, najczęściej dowody. Informacją jest jednak również wiedza o faktach "powszechnie znanych", które nie wymagają dowodu. Należy zatem odróżnić ją od faktu, a więc pewnego zdarzenia, którego dotyczy.
Podmiot stosujący prawo, a więc organ państwowy (urząd, sąd, prokurator), a także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta