Encyklopedia
- Z sądowego lamusa
- §§§
- Encyklopedia Z SĄDOWEGO LAMUSA
Strajkujące pielęgniarki
W pierwszej połowie czerwca 1922 r. mokotowski sąd pokoju (sędzia i dwóch ławników) rozpatrywał na sesji wyjazdowej w Pruszkowie budzącą niezwykłe zainteresowanie sprawę personelu "szpitala dla umysłowo chorych" w Tworkach, który w sierpniu poprzedniego roku zastrajkował i odszedł od łóżek pacjentów.
Według aktu oskarżenia "obowiązki swe porzucili pielęgniarze i pielęgniarki nawet w tych oddziałach, w których byli ciężko chorzy, furiaci oraz tam, gdzie byli podsądni oddani z mocy decyzji sądowej do szpitala na obserwację". "Chorych - oburzał się przedstawiciel oskarżenia, przodownik policji - pozostawiono własnemu losowi. Opiekowali się nimi tylko lekarze i siostry miłosierdzia. Porzucili służbę państwową!".
Pracownikom szło o to, że szpital w Tworkach pod względem płac należał do I kategorii i otrzymywali oni taki sam dodatek wyrównawczy jak w Warszawie. Ministerium Zdrowia zaś uznało to za nieprawidłowe, przeniosło szpital do II kategorii i dodatek odebrało. W ten sposób - jak mówił przed sądem dyrektor szpitala dr Witold Łuniewski - "w czasach, gdy ceny produktów pierwszej potrzeby wciąż rosły, pracownikom szpitala obniżono płace o 25-30 proc.".
Gdy w czerwcu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta