Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polityczne falowanie

23 stycznia 2001 | Kraj | ma.s.

Analiza Gry wokół nowego prawa wyborczego

Polityczne falowanie

AWS wyciągnęła wnioski z sondaży wyborczych. I przyłączyła się do partii mniejszych, czyli Unii Wolności i PSL, które od początku opowiadały się za ordynacją sprzyjającą słabszym ugrupowaniom. Oficjalnie zmianę stanowiska politycy Akcji tłumaczą "falowaniem sceny politycznej". SLD pozostał samotny w zabiegach o preferencje dla dużych partii.

Jakie konsekwencje może mieć zastąpienie metody d'Hondta zmodyfikowaną metodą Saint Lague'a? Eksperci sejmowi robili wstępne symulacje. Gdyby wynik wyborów był taki jak w 1997 roku, to AWS (wówczas najsilniejsze ugrupowanie z 201 posłami) straciłaby od kilkanastu do dwudziestu mandatów, SLD - kilka. Zyskałyby natomiast UW - około 10, PSL - nie więcej niż 6 i ROP - 3 mandaty.

Gdyby natomiast brać pod uwagę aktualne sondaże, to SLD z 42-proc. poparciem straciłby około 20 mandatów, AWS - drugie w kolejności ugrupowanie, z kilkunastoprocentowym poparciem - nic by nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2220

Spis treści
Zamów abonament