Jakim ustawom podlega sędzia
Jakim ustawom podlega sędzia
Marek Jasiakiewicz
Nie zgadzam sią z Kazimierzem Bonikiem, który, wbrew jednoznacznemu orzecznictwu Sądu Najwyższego, o powiada się za kontrolowaniem przez sądy wynagrodzenia kancelarii prawniczych, nawet jeśli ustalane jest w granicach taryfy adwokackiej.
A utor odwołuje się do:
l
niezawisłości sędziowskiej,
l
podstaw normatywnych sprawowania tej kontroli (art. 98 k. p. c. , 102 k. p. c. i §1 ust. 4 rozporządzenia w sprawie o płat za czynności adwokackie,
l
art. 5 k. c. , który ma być podstawą obniżenia kosztów zastępstwa poniżej stawek maksymalnych w sprawach stereotypowych, wywołanych brakiem płynności finansowej przegrywającego spór.
Nadto w artykule zarzuca się stosowanie filozofii Kalego "skazanym na sukces" pełnomocnikom, którzy ubiegając się o zwolnienie od kosztów sądowych, jednocześnie przedkładają spis kosztów uwzględniający wynagrodzenie za zastępstwo procesowe według stawek maksymalnych.
Nie zgadzam się z tym zarzutem, tak samo jak nie podzielam innego poglądu, nawiązującego do filozofii psa ogrodnika.
Powoływanie się na niezawisłość sędziowską również nie wydaje się trafne. Sędzia, orzekając, także o kosztach procesu, podlega tylko ustawom. Przedłożenia zaś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta