Określenia własności i osób prawa publicznego
Trzeba to zapisać w konstytucji
Określenia własności i osób prawa publicznego
Zagadnienia ustroju gospodarczego wydają się najsłabszą stroną uregulowań zawartych w siedmiu zgłoszonych projektach ustawy zasadniczej. Większość z nich przewiduje ochronę własności bez równoczesnego określenia jej form (np. projekty SLD, Prezydenta RP, KPN, "S") . Niektóre mówią zaś o ochronie prawa własności, a więc w znaczeniu cywilnoprawnym, a nie ekonomicznym (Senat RP, UW) .
Projekty konstytucji posługują się także takimi pojęciami jak "instytucja publiczna" (SLD) , "środki publiczne", "interes publiczny" (UW) , "władza publiczna", "cele publiczne", "interes publiczny" (PSL) , "osobowość publicznoprawna" (Prezydent RP) . Określenia te wiążą się z podziałem prawa na publiczne i prywatne, sformułowanym jeszcze w czasach rzymskich przez Ulpiana.
Jest on następstwem dokonywanego podziału stosunków prawnych, związanych z podmiotami (stronami) tych stosunków. Nie chodzi jednak o to, kto bywa tym podmiotem, lecz o zachodzące między nimi relacje: stosunki prywatnoprawne cechuje równorzędność stron (np. cywilnoprawne) , w stosunkach publicznoprawnych występuje natomiast strona nadrzędna i podporządkowana jej decyzjom. Nie wyklucza to jednak możliwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta