Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Określenia własności i osób prawa publicznego

08 listopada 1994 | Prawo | RT

Trzeba to zapisać w konstytucji

Określenia własności i osób prawa publicznego

Zagadnienia ustroju gospodarczego wydają się najsłabszą stroną uregulowań zawartych w siedmiu zgłoszonych projektach ustawy zasadniczej. Większość z nich przewiduje ochronę własności bez równoczesnego określenia jej form (np. projekty SLD, Prezydenta RP, KPN, "S") . Niektóre mówią zaś o ochronie prawa własności, a więc w znaczeniu cywilnoprawnym, a nie ekonomicznym (Senat RP, UW) .

Projekty konstytucji posługują się także takimi pojęciami jak "instytucja publiczna" (SLD) , "środki publiczne", "interes publiczny" (UW) , "władza publiczna", "cele publiczne", "interes publiczny" (PSL) , "osobowość publicznoprawna" (Prezydent RP) . Określenia te wiążą się z podziałem prawa na publiczne i prywatne, sformułowanym jeszcze w czasach rzymskich przez Ulpiana.

Jest on następstwem dokonywanego podziału stosunków prawnych, związanych z podmiotami (stronami) tych stosunków. Nie chodzi jednak o to, kto bywa tym podmiotem, lecz o zachodzące między nimi relacje: stosunki prywatnoprawne cechuje równorzędność stron (np. cywilnoprawne) , w stosunkach publicznoprawnych występuje natomiast strona nadrzędna i podporządkowana jej decyzjom. Nie wyklucza to jednak możliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 318

Spis treści
Zamów abonament