Pięć lat temu runął mur berliński
Po zjednoczeniu RFN i NRD okazło się, że obywateli jednego już państwa wciąż dzielą postawy, wartości, biografie
Pięć lat temu runął mur berliński
Jaka data wyznacza upadek wschodnioeuropejskiego komunizmu? Zmierzch systemu zaczął się w Polsce 4 czerwca 1989 roku -- w dniu wyborczego z wycięstwa " Solidarności". Kolejne kroki nastąpiły 16 czerwca w Budapeszcie podczas pogrzebu Imre Nagy'a i 12 września w Warszawie, gdy powstawał rząd Tadeusza Mazowieckiego. W przeddzień Węgry otworzyły granicę z Austrią dla uchodźców z NRD. We wschodniej części Niemiec rozpoczęło się wielkie "głosowanie nogami" -- dziesiątki tysięcy ludzi umykało na Zachód, pokazując w ten sposób, co sądzą o swojej socjalistycznej ojczyźnie.
Potem nadeszły wielkie manifestacje demokratyczne w Lipsku, Dreźnie i Berlinie. 18 października u stąpił Erich Honecker, rządzący w NRD od 18 lat. Zaszokowane tempem wydarzeń władze usiłowały odzyskać wpływ na bieg wypadków poprzez kontrolowaną liberalizację. Bez rezultatu. Demonstracje przybierały na sile, potęgowały się żądania wolnościowe.
9 listopada Egon Krenz, następca Honeckera, uznał, że aby uśmierzyć ruch protestu, trzeba wyprzedzić jego postulaty. Decyzja o otwarciu przejść granicznych pomiędzy NRD a RFN i Berlinem Zachodnim miała -- niezależnie od intencji wschodnioniemieckich komunistów -- wymiar...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta