Pod kontrolą banków
Restrukturyzacja Hortexu
Pod kontrolą banków
Mało kto już pamięta, że zakłady horteksowskie przez wiele lat były zapleczem produkcji przetworów owocowo- warzywnych dla wschodniego sąsiada. Aż 80 proc. świeżych i mrożonych owoców i warzyw oraz wytworzonych z nich przetworów eksportowały do ZSRR. Dla krajów zachodnich Hortex stał się dostawcą tanich półproduktów -- pulp i zagęszczonych soków o wocowych, głównie jabłkowego.
Już w latach siedemdziesiątych, dzięki kredytom zachodnim, rozpoczęła się szybka rozbudowa i modernizacja horteksowskich zakładów przetwórczych i chłodni. W Warszawie i w kilku dużych miastach powstały na wzór zachodni coctail bary oraz firmowe restauracje z charakterystycznym znakiem -- śnieżynką. Kiedy skończył się PRL, śnieżynka zaczęła topnieć, szarzeć i niknąć. Hortex pozostał tworem wymagającym szybkich zmian organizacyjnych, własnościowych, finansowych, personalnych obciążonym kredytem inwestycyjnym zaciągniętym w Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC) .
Błędy
Pierwszy błąd popełniono w 1990 r. Zamiast wystawić do prywatyzacji tego kolosa pozwolono mu chwiać się dalej. Zamiast od razu zlikwidować centralę spółdzielni, która oprócz nazwy nic wspólnego nie miała ze spółdzielczością, po półtorarocznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta