Najpierw zjednoczyć, a później podzielić
Członkowie PC powinni zastanowić się, dlaczego ich prezes najpierw uczestniczy w zjednoczeniu prawicy, a następnie to zjednoczenie rozbija.
Najpierw zjednoczyć, a później podzielić
Romuald Szeremietiew
Zasada pacta sunt servanda, świętości zawieranych umów, jest podstawą stosunków międzynarodowych i międzyludzkich. Przekonanie, że "umów należy dotrzymywać", charakterystyczne dla naszego kręgu cywilizacyjnego, stanowi też jedną z głównych zasad prawicy. Nie wyobrażam sobie polityka o przekonaniach prawicowych, który łamałby zawierane umo -wy i porozumienia, oszukiwał partnerów, dążył do celu lekce sobie ważąc przyjmowane wcześniej zobowiązania.
Polska prawica miała ogromny kłopot z wypracowaniem takiego porozumienia sojuszniczego, które gwarantowałoby lojalne współdziałanie partnerów i dawało pozytywne efekty na scenie politycznej. Klęska, jaką prawica polska poniosła w wyborach 19 września ubiegłego roku, była niewątpliwie zawiniona przez prawicowych przywódców politycznych, którzy nie potrafili zawrzeć umowy sojuszniczej.
Kontredans koalicyjny,
jaki przed zdumionymi wyborcami odtańczyli Jan Olszewski z Jarosławem Kaczyńskim, to zawierając, to zrywając porozumienia, był smutnym dowodem paraliżu decyzyjnego i przerostów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta