Może być aneks
Może być aneks
Nie można jednoznacznie stwierdzić, że przedłużanie umów zawartych na czas określony jest obejściem przepisów. Jednak inspektorzy pracy uważają takie praktyki, obok zawierania umów cywilnoprawnych zamiast o pracę, za główne przewinienia firm.
Zgodnie z art. 251 kodeksu pracy po dwóch kolejnych umowach o pracę na czas określony powinna być zawarta umowa na czas nie określony, o ile przerwa między umowami terminowymi nie przekroczyła miesiąca. Tymczasem pracodawcy - z różnych względów - boją się podpisywania umów na czas nie określony. Stąd pomysły, aby przedłużać umowy terminowe w aneksach lub odczekać przed zawarciem kolejnej więcej niż miesiąc.
- Aneks - wyjaśnia Zofia Neubauer, naczelnik wydziału w Departamencie Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - nie jest pojęciem znanym prawu pracy, ale cywilnemu. W prawie pracy stosuje się je zwyczajowo, gdy zamiarem stron jest zmiana treści umowy o pracę. Z używania słowa "aneks" wynikają jednak często nieporozumienia, polegające na wpisywaniu w nie różnej treści albo na jego nieumiejętnym użyciu.
W analizowanej sytuacji aneks polega na zmianie postanowień umowy zawartej na czas określony. Jeżeli strony ustaliły termin, do którego umowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta