Sąd zawsze ma twarz
Sąd zawsze ma twarz
ANTONI BOJAŃCZYK
Warszawski Sąd Rejonowy ( "Sąd bez twarzy", "Rz" z 1 lutego ) wydając fotoreporterowi zezwolenie na utrwalanie przebiegu rozprawy, zakazał fotografowania prokuratora, oskarżonego, oskarżyciela posiłkowego oraz samego sądu. Moim zdaniem jest to błędna nadinterpretacja przepisów kodeksu postępowania karnego.
Na mocy art. 357 k.p.k. sąd może zezwolić przedstawicielom prasy na utrwalanie obrazu i dźwięku rozprawy. Decyzję taką podejmuje w formie postanowienia. Nie przysługuje na nie zażalenie, choć należy uznać, że sąd w każdej chwili może je zmienić. Postanowienie sądu zezwalające na utrwalanie przebiegu rozprawy może być obwarowane specjalnymi ograniczeniami (art. 357 § 2 k.p.k.). Przepis ten został sformułowany ogólnikowo, pozostawiając sądowi dużą swobodę w określeniu warunków, od których zależy wydanie zgody na rejestrowanie rozprawy.
Powstaje zatem pytanie, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta