Biurokracja odporna na reformę
- Krańcowa gigantomania - Rozmowa z profesorem Witoldem Kieżunem
- Komentarz: Administracyjny Golem Biurokracja odporna na reformę
W tym roku ponownie zwiększy się liczba najwyższych urzędników w państwie
FOT. PIOTR KOWALCZYK
Mimo reformy centrum rządu i decentralizacji liczba rządowych urzędników rośnie nieprzerwanie od 1989 roku, także za czasów koalicji SLD - PSL. Przez jedenaście lat grupa pracowników ministerstw, urzędów centralnych zwiększyła się o 84 procent. Zgodnie z budżetem państwa na 2001 rok rządzący chcą zwiększyć liczbę przedstawicieli tzw. erki, czyli najwyższych rangą urzędników w państwie, o 36 - 270 osób.
Leszek Miller, przewodniczący opozycyjnego SLD, zapowiada po wygranych wyborach likwidację urzędów centralnych dublujących kompetencje ministerstw oraz zmniejszenie liczby rządowych urzędników. Zgodnie z jego słowami, jeżeli SLD przejmie władzę, w przyszłym rządzie będzie zasiadało najwyżej piętnastu ministrów. Nie będzie na przykład odrębnych ministerstw: łączności, transportu i rozwoju regionalnego. Zdaniem SLD konieczne jest też odciążenie premiera, aby nadzorował najwyżej trzy urzędy specjalne zamiast czternastu, jak jest obecnie.
Liczba ministrów w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta