Kondycja mediów - kondycja wolności
Kondycja mediów - kondycja wolności
EWA K. CZACZKOWSKA
Czy kryzys wolności w polskich mediach grozi polskiej demokracji? A może słaba kondycja naszej demokracji zagraża wolności mediów? Takie tezy-pytania zostały sformułowane podczas ostatniego konwersatorium w krakowskim Instytucie "Tertio Millennio", gdzie o. Maciej Zięba gromadzi znakomitych przedstawicieli życia publicznego. Tym razem w dyskusji o zależnościach między kondycją mediów i kondycją naszej wolności przeważali, co oczywiste, ludzie mediów, politycy zajęci uchwalaniem budżetu byli reprezentowani mniej licznie.
Według amerykańskiego teoretyka wolności mediów Jay'a Schwarzmana problemu nie stanowią informacje błędne ani nawet fałszywe, ale te, których brakuje. Brak informacji w telewizji publicznej i w najpotężniejszym dzienniku o zachowaniu polskiego prezydenta w Charkowie - widzowie dowiedzieli się o tym dopiero po trzech latach z klipu wyborczego jednego z kandydatów na prezydenta - był egzemplifikacją tego problemu w polskich mediach. Na telewizję publiczną, ale także "Gazetę Wyborczą", jako dwa potężne media, w dużym stopniu wyznaczające sposób myślenia we wszystkich mediach, spadło zresztą najwięcej głosów krytyki z uwagi na łamanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta