Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaprogramowana zagłada

12 lutego 2001 | Publicystyka, Opinie | KM
źródło: Nieznane

Demaskacja "IBM i holocaust" - jeszcze jedna ciemna karta II wojny światowej

Zaprogramowana zagłada

KRZYSZTOF MASŁOŃ

IBM przekazał w ręce nazistów technologię kart perforowanych, poprzedniczkę komputerów - dowodzi Edwin Black, autor książki "IBM i holocaust. Strategiczny sojusz hitlerowskich Niemiec z amerykańską korporacją", która ukazuje się dzisiaj równocześnie w 21 państwach: w Stanach Zjednoczonych nakładem wydawnictwa Crown, w Polsce jej edytorem jest Muza S. A.

W 1933 r., gdy Hitler dochodził do władzy, komputery nie istniały. Były natomiast karty perforowane IBM, istniał też system ich sortowania i urządzenia do tego służące. Był też IBM, w Niemczech nazywający się Deutsche Hollerith Maschinen Gesselchaft, czyli Dehomag. To dzięki niemu nazistom udało się zidentyfikować, a następnie eksterminować Żydów. Zarząd IBM z prezesem Thomasem J. Watsonem (szczycącym się przyjaźnią prezydenta Roosevelta) na czele, świetnie wiedział, do czego Niemcy wykorzystują ich technologię, a mianowicie do celów militarnych, statystyki wojennej, transportu, a przede wszystkim do zagłady Żydów.

Listy nazwisk

W Polsce, gdzie tabulatora Holleritha (twórcy IBM-u, syna niemieckich intelektualistów którzy wyemigrowali do Buffalo) też używano, sytuacja była,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2237

Spis treści
Zamów abonament