Przewoźnicy muszą konkurować także między sobą
Przewoźnicy muszą konkurować także między sobą
Porozumienia cenowe zawierane przez przedsiębiorców, by utrzymać się na rynku, są szczególnie groźne, ponieważ eliminują konkurencję - uznał Sąd Antymonopolowy.
Niedopuszczalne porozumienie zarzucił dolnośląskim PKS Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - delegatura we Wrocławiu. Za to ukarał je od 5 tys. zł do 15 tys. zł.
Stosowały one identyczne ceny biletów na trasach o tej samej długości w komunikacji zwykłej oraz pospiesznej. UOKiK powołał się na art. 4 ustawy antymonopolowej, który tego zabrania między konkurentami.
Przedsiębiorstwa z: Bolesławca, Dzierżoniowa, Kamiennej Góry, Legnicy, Lubania, Świdnicy, Wołowa oraz Zgorzelca, wyjaśniły, że od lat obsługują wspólnie niektóre linie komunikacyjne na podstawie tych samych biletów miesięcznych. Jeden przewoźnik dowozi pasażerów do pracy i szkół, drugi ich odbiera. Wymaga to ujednolicenia cen biletów. Większość PKS w Polsce prowadzi ich sprzedaż, wykorzystując ten sam program komputerowy KASA, który narzuca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta