Podpis biurokraty
Podpis biurokraty
MAREK ŚWIERCZYŃSKI
Rozwój społeczeństwa informatycznego jest uzależniony od stworzenia instrumentów prawnych umożliwiających bezpieczny elektroniczny obrót prawny.
Punktem wyjścia jest dokonanie stosownych zmian w prawie cywilnym oraz wydanie osobnej ustawy o podpisie elektronicznym. Umożliwią one stabilny rozwój gospodarki elektronicznej w Polsce i zmniejszą ryzyko wynikające choćby z anonimowości panującej w sieci. Podpis elektroniczny musi spełniać podstawowe warunki pewności i niezawodności.
W naszym prawie cywilnym wciąż funkcjonuje nieadekwatny do współczesności wymóg formy pisemnej dla każdej czynności prawnej rozporządzającej prawem, którego wartość przenosi 2 tys. zł. Utrudnia to np. zawarcie umowy sprzedaży przez Internet, ponieważ dane wyświetlane na monitorze nie są uznawane za sporządzone w formie pisemnej. Ale samo wykreślenie stosownego artykułu z kodeksu cywilnego nie wystarczy. Konieczne jest dosłowne uznanie w nim elektronicznych czynności prawnych za formę pisemną, choć pod pewnymi warunkami. Takim podstawowym wymaganiem jest utrwalenie i zabezpieczenie danych oraz uzupełnienie ich odpowiednim podpisem elektronicznym. Aby można go było uznać za równorzędny podpisowi własnoręcznemu, musi spełniać cztery...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta