Media a kultura prawna
Media a kultura prawna
Wiele dyskutuje się w Rzeczypospolitej o świadomości prawnej społeczeństwa (niskiej) i kulturze prawnej (bardzo niskiej). Wiemy, że jest niedobrze, ale wiemy również (przynajmniej teoretycznie), jak zmienić ten stan rzeczy. O rozstrzygnięciach prawnych mówi się w mediach dużo, ale głównie, jeśli nie tylko, w związku z korupcją, aferami wszelkiej maści, sprawami karnymi, szczególnie jeśli wywołują głośne dyskusje. Myślę oczywiście o mediach masowych, w których informacja o kwestiach prawnych bywa na ogół związana z jakąś sensacją. Rozumiem to. Dziennikarze zakładają, że przeciętny zjadacz chleba przeczyta i przyswoi sobie informację, jeśli zostanie nasycona niezbędnym quantum grozy, politycznej lub obyczajowej pikanterii, sensacji właśnie. Inne, choćby ważne czy nawet podstawowe dla społeczeństwa kwestie prawne mają nikłe (jeśli w ogóle) szanse przebicia się do mediów. Dobrze ilustruje tę tezę wydarzenie sprzed kilku dni: rozstrzygnięcie przez Trybunał Konstytucyjny sporu o zasady spadkobrania gospodarstw rolnych.
Wyrok zakończył trwający przez kilkadziesiąt lat etap kształtowania stosunków własnościowych na wsi związanych z dziedziczeniem. Z podstawowego aktu normatywnego, jakim jest dla każdego systemu prawnego kodeks cywilny, zostały usunięte przepisy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta