Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ani odszkodowanie, ani zadośćuczynienie

15 lutego 2001 | Prawo | AG

Analiza Problem odwołań od decyzji Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie

Ani odszkodowanie, ani zadośćuczynienie

ANNA GNYS

Jeśli od decyzji Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie będzie można się odwoływać, to tylko dlatego, że ona sama tak zapisała w swoim statucie, a nie dlatego, że wynika to z ustawy o fundacjach.

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie (FPNP) jest jedną spośród ponad 6 tys. fundacji zarejestrowanych w Polsce. Powołana została w 1991 r. w wyniku umowy zawartej między rządami Polski i Niemiec w celu świadczenia pomocy ofiarom prześladowań nazistowskich oraz innych działań na rzecz tych osób. Fundatorem był minister-szef Urzędu Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, działający w imieniu skarbu państwa.

W ciągu kilku lat FPNP podejmowała różne działania ściśle związane z udzielaniem lub organizowaniem pomocy poszkodowanym. Wiele osób objętych pomocą kwestionowało wysokość przyznanych środków finansowych, a także kryteria ich przyznawania.

Problem możliwości odwoływania się od decyzji FPNP stał się ostatnio przedmiotem dyskusji i polemik, gdy w wyniku ustanowienia przez parlamenty niemiecki i austriacki odpowiednich ustaw o odszkodowaniach powierzono jej wypłatę jednorazowych świadczeń dla polskich robotników przymusowych za pracę w czasie II wojny światowej na terenie Trzeciej Rzeszy oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2239

Spis treści
Zamów abonament