Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędzia jako podsądny

15 lutego 2001 | Prawo | JM
źródło: Nieznane

Dobro wymiaru sprawiedliwości to bardzo delikatna materia. Nie może ono być poddawane publicznej grze interesów

Sędzia jako podsądny

RYS. JACEK FRRANKOWSKI

JÓZEF MUSIOŁ

Ostatnio opinię publiczną bulwersują prawdziwe bądź nieprawdziwe informacje o różnych przewinieniach sędziów. Słyszy się też, że immunitet gwarantuje im bezkarność. Jak jest naprawdę? Kiedy i w jakich okolicznościach sędzia może być pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej bądź karnej? Jaka jest procedura pozbawienia go immunitetu? Jaki akt prawny reguluje te kwestie?

Tym aktem jest ustawa z 28 czerwca 1985 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (dalej: u.s.p.), kilka razy nowelizowana po 1989 r. Ona właśnie reguluje (m.in.) odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów, w tym instytucję immunitetu sędziowskiego.

Zacznijmy jednak od konstytucji, która w art. 178 ust. 1 stanowi, iż sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji oraz ustawom. Niezawisłość musi oznaczać niezależność sędziego zarówno od stron sporu, jak i od organów państwa. I niejako temu nadrzędnemu, trudnemu do przecenienia dobru mają służyć wszystkie szczegółowo wymienione w różnych przepisach gwarancje niezawisłości sędziowskiej.

Od upomnienia do usunięcia ze służby

Art. 50...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2239

Spis treści
Zamów abonament