Sędzia jako podsądny
Sędzia jako podsądny
RYS. JACEK FRRANKOWSKI
JÓZEF MUSIOŁ
Ostatnio opinię publiczną bulwersują prawdziwe bądź nieprawdziwe informacje o różnych przewinieniach sędziów. Słyszy się też, że immunitet gwarantuje im bezkarność. Jak jest naprawdę? Kiedy i w jakich okolicznościach sędzia może być pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej bądź karnej? Jaka jest procedura pozbawienia go immunitetu? Jaki akt prawny reguluje te kwestie?
Tym aktem jest ustawa z 28 czerwca 1985 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (dalej: u.s.p.), kilka razy nowelizowana po 1989 r. Ona właśnie reguluje (m.in.) odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów, w tym instytucję immunitetu sędziowskiego.
Zacznijmy jednak od konstytucji, która w art. 178 ust. 1 stanowi, iż sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji oraz ustawom. Niezawisłość musi oznaczać niezależność sędziego zarówno od stron sporu, jak i od organów państwa. I niejako temu nadrzędnemu, trudnemu do przecenienia dobru mają służyć wszystkie szczegółowo wymienione w różnych przepisach gwarancje niezawisłości sędziowskiej.
Od upomnienia do usunięcia ze służby
Art. 50...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta