Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Autokompromitacja

15 lutego 2001 | Publicystyka, Opinie | JM

Dla środowiska sędziowskiego korporacyjna lojalność jest ważniejsza od społecznych odczuć

Autokompromitacja

JACEK MAZIARSKI

Ośmiu warszawskich sędziów wystąpiło do Sądu Pracy z żądaniem podwyżki płac przynajmniej do poziomu wicewojewody, czyli najniższego stanowiska państwowego, a jako uzasadnienie posłużył im konstytucyjny zapis, który przyrzeka sędziom wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu. Obecne płace, argumentują, po prostu uchybiają tej godności. Poza tym skarżący się uważają, że trzecia władza powinna być traktowana na równi z pierwszą i drugą, a to oznacza, że ma tak samo zarabiać.

Samo żądanie podwyżek nie jest, oczywiście, niczym zaskakującym. Do opinii publicznej już od dawna docierały narzekania środowiska sędziowskiego, zapewne uzasadnione, bo zarobki sędziów istotnie pozostały w tyle za dochodami adwokatów czy notariuszy. Dziwi natomiast pomysł wykorzystania sądu jako organu, który miałby zafundować sędziom aż tak znaczną podwyżkę z pieniędzy podatników. Gdyby orzeczenie wypadło po myśli sędziów, wielu ludziom mogłoby się to kojarzyć z wykorzystywaniem sądu do załatwiania materialnych problemów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2239

Spis treści
Zamów abonament