Za grzeszki jednego wspólnika odpowiada drugi
Za grzeszki jednego wspólnika odpowiada drugi
Przekształcenia spółek cywilnych to gorący temat ostatnich kilku tygodni. Jutro w naszej redakcji na pytania czytelników będzie odpowiadać prof. Stanisław Sołtysiński, współtwórca kodeksu spółek handlowych.
Od nowego roku weszły w życie dwa podstawowe akty prawne dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej: Prawo działalności gospodarczej i kodeks spółek handlowych. Pierwsze stało się przyczyną sporego zamieszania z ewidencjonowaniem wspólników spółek cywilnych jako odrębnych przedsiębiorców, kodeks z kolei wywołał wiele problemów z wpisywaniem spółek cywilnych "większych rozmiarów" do Krajowego Rejestru Sądowego.
Wspólnik odpowiada za długi
Otrzymujemy też wiele pytań dotyczących innych przepisów nowego kodeksu, między innymi - artykułu 33, który stanowi:
"Kto zawiera umowę spółki jawnej z przedsiębiorcą jednoosobowym, odpowiada także za zobowiązania powstałe przy prowadzeniu przedsiębiorstwa przez tego przedsiębiorcę przed dniem utworzenia spółki. "
- W tym roku zawarłem umowę spółki ze swoim wspólnikiem. Do tego momentu każdy z nas miał już jakąś działalność, nie włączoną jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta