Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

64 pola od złota

20 lutego 2001 | Sport | TZ

SZACHY

W 1930 roku Polska wygrała Olimpiadę Szachową w Hamburgu

64 pola od złota

Tomasz Zbigniew Zapert

Przed siedemdziesięciu laty odnieśliśmy bezprecedensowy sukces szachowy. Niewielu jednak o tym pamięta. Także zwycięzcy zostali zapomniani.

Niedoszły rabin

Na pierwszej szachownicy grał oczywiście Akiba Rubinstein, nasz najwybitniejszy arcymistrz w historii. W Hamburgu stał się architektem triumfu. Uzyskał 15 punktów z siedemnastu partii (88 proc. skuteczności!), co dało mu naturalnie pierwszą lokatę na najtrudniejszej szachownicy.

Rubinstein urodził się w 1882 roku we wsi Stawiska, położonej niedaleko Ostrołęki. Pochodził z wielodzietnej rodziny żydowskiej, starannie pielęgnującej tradycje wiary mojżeszowej. Już w dzieciństwie wyróżniał się intelektem, więc po przedwczesnej śmierci rodziców miejscowa gmina wyznaniowa opłaciła mu naukę w chederze, a później umożliwiła podjęcie studiów talmudycznych w Białymstoku. Tam też rabin in spe zainteresował się szachami. Reguły poznał wprawdzie wcześniej, ale dopiero u progu dorosłości postanowił poświęcić grze życie. Szybko dołączył do elity białostockich szachistów i zgodnie z ich sugestią przeprowadził się do Łodzi, gdzie trafił pod opiekę Hersza Salwe - sławnego na przełomie stuleci wychowawcy szachowych talentów.

Od tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2245

Spis treści

Listy

Zamów abonament