64 pola od złota
W 1930 roku Polska wygrała Olimpiadę Szachową w Hamburgu
64 pola od złota
Tomasz Zbigniew Zapert
Przed siedemdziesięciu laty odnieśliśmy bezprecedensowy sukces szachowy. Niewielu jednak o tym pamięta. Także zwycięzcy zostali zapomniani.
Niedoszły rabin
Na pierwszej szachownicy grał oczywiście Akiba Rubinstein, nasz najwybitniejszy arcymistrz w historii. W Hamburgu stał się architektem triumfu. Uzyskał 15 punktów z siedemnastu partii (88 proc. skuteczności!), co dało mu naturalnie pierwszą lokatę na najtrudniejszej szachownicy.
Rubinstein urodził się w 1882 roku we wsi Stawiska, położonej niedaleko Ostrołęki. Pochodził z wielodzietnej rodziny żydowskiej, starannie pielęgnującej tradycje wiary mojżeszowej. Już w dzieciństwie wyróżniał się intelektem, więc po przedwczesnej śmierci rodziców miejscowa gmina wyznaniowa opłaciła mu naukę w chederze, a później umożliwiła podjęcie studiów talmudycznych w Białymstoku. Tam też rabin in spe zainteresował się szachami. Reguły poznał wprawdzie wcześniej, ale dopiero u progu dorosłości postanowił poświęcić grze życie. Szybko dołączył do elity białostockich szachistów i zgodnie z ich sugestią przeprowadził się do Łodzi, gdzie trafił pod opiekę Hersza Salwe - sławnego na przełomie stuleci wychowawcy szachowych talentów.
Od tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta