Sprzeczność interesów
Sprzeczność interesów
- Poprzednie odcinki Prawidłowe wykonywanie funkcji członka zarządu wymaga dogłębnej wiedzy na temat wszelkich interesów, spraw oraz strategii działalności spółki. Tylko pełne rozeznanie może umożliwić podejmowanie najważniejszych decyzji, od których często zależy finansowy sukces lub porażka akcjonariuszy albo udziałowców. Wiedza zdobyta w związku z pełnieniem stanowiska może jednak być wykorzystana także dla własnych korzyści, często z wyraźną szkodą dla interesów spółki.
Połączenie wiedzy na temat ogólnej sytuacji rynkowej spółki z uprawnieniem do prowadzenia jej spraw i reprezentacji stwarza olbrzymie możliwości uzyskiwania prywatnych korzyści kosztem spółki. Taka działalność nie zawsze musi oznaczać podejmowanie łatwych do udowodnienia, nieprawidłowych decyzji w imieniu podmiotu reprezentowanego. Częściej natomiast może przybrać postać uczestnictwa w podmiocie konkurencyjnym w stosunku do spółki, w której członek zarządu pełni swoją funkcję.
Ustawodawca polski, dostrzegając możliwość powstania sprzeczności interesów, przewidział prawne ograniczenia jednoczesnego sprawowania funkcji członka zarządu spółki i zajmowania się przez niego szeroko rozumianymi interesami konkurencyjnymi w stosunku do działalności spółki.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta