Powód do dumy i kamień u szyi
Założenia są ambitne: średni czas dojazdu karetki ma nie przekraczać 8 minut w mieście i 15 minut poza miastem. Wszystko po to, żeby zwiększyć szansę na przeżycie
Powód do dumy i kamień u szyi
Do wypadków już nie jeżdżą wysłużone polonezy. Wyposażone w sprzęt do ratowania życia nowoczesne ambulanse to w całym kraju standard. W szpitalach siermiężne izby przyjęć są zastępowane przez nowoczesne oddziały ratunkowe. Niedługo wzywając pomoc do rannego będziemy wystukiwać - tak jak mieszkańcy innych krajów europejskich - numer 112, wspólny dla wszystkich służb ratowniczych. Jednak jeśli rząd szybko nie podejmie decyzji co do finansowania systemu, będą kłopoty.
- Trzeci rok płyną pieniądze z budżetu na ratownictwo medyczne, a ustawy jak nie było, tak nie ma - narzekali niedawno posłowie z Komisji Zdrowia. Zniecierpliwienie parlamentarzystów łatwo zrozumieć: od blisko roku Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że kończą się prace nad projektem.
Państwowe ratownictwo medyczne ma ruszyć - jako jednolity dla całego kraju system pomocy w przypadkach zagrożenia życia - w 2003 roku. Takie są przynajmniej założenia projektu ustawy. Zostały dwa lata na zbudowanie sieci centrów powiadamiania ratunkowego (w tej chwili działa ich zaledwie kilka, ma być 250) i szpitalnych oddziałów ratunkowych (na razie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta