Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wszechstronny instrument dyplomacji

20 lutego 2001 | Publicystyka, Opinie | KD
źródło: Nieznane

Korespondent "Rzeczposopolitej" pływał na najnowocześniejszym i największym okręcie świata

Wszechstronny instrument dyplomacji

Budowa lotniskowca "Truman" kosztowała 4,5 miliarda dolarówi i trwała siedem lat. Napędzany jest dwoma reaktorami atomowymi, ma 383 metry długości i prawie 20 pięter wysokości. Każda z jego dwóch kotwic waży 30 ton. Na osiemnastu pokładach pracuje ponad 6 tysięcy członków załogi i obsługi samolotów. Jest na nim 2700 pomieszczeń.

(C) FREE

KRZYSZTOF DAREWICZ

Wśród uczestniczących w piątkowych nalotach na Irak samolotów amerykańskich znalazły się myśliwce F/A -18 Hornet, które wystartowały z pływającego po Zatoce Perskiej nowego lotniskowca USS "Harry S. Truman" (CVN 75). Przed wypłynięciem z pierwszą misją bojową był on testowany na manewrach NATO "Unified Spirit" na wschodnim Atlantyku. Dzięki zaproszeniu Departamentu Obrony USA byłem wówczas na pokładzie "Trumana"

Wybuchła "wojna" między dwoma wyimaginowanymi państewkami, które odrzuciły mediację ONZ. Na okręcie alarm bojowy. Z gigantycznego hangaru pod pokładem cztery podnośniki-platformy co chwila wynoszą na pokład startowy samoloty. Jest ich ponad osiemdziesiąt, więcej niż w siłach powietrznych niejednego państwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2245

Spis treści

Listy

Zamów abonament