Uśmiech Jokera
Uśmiech Jokera
PAWEŁ GAŁKA
Nauka wyraźnego mówienia jest dość żmudna i przynosi efekty, jeśli jest systematyczna. Jaki więc znaleźć sposób, by ćwiczenia, które mają zniwelować nasze złe nawyki, wykonywać często i bez zniechęcenia?
Są na to przynajmniej dwa sposoby: Każde ćwiczenie trzeba łączyć z prostymi wyobrażeniami i z codziennymi zajęciami. Co to znaczy? Jeśli chodzi o wizualizację, sprawa jest prosta: należy, robiąc jakiś wymagany ruch (np. wargami) wyobrażać sobie charakterystyczną cechę czegoś: przedmiotu, zwierzęcia, a czasem jakiś znany sobie element dźwięku.
Łączenie ćwiczeń z codziennymi czynnościami wymaga pewnej dyscypliny i dania sobie wewnętrznego rozkazu: muszę stale pamiętać o okazjach do robienia takich ruchów. Nie ma sensu wieczorne zasiadanie na kanapie i przez pół godziny katowanie się gimnastyką narządów mowy. Efekt stanie się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta