W RZECZY SAMEJ
- Środa popielcowa
- Gość "Rzeczpospolitej": Ferdynand Ruszczyc
- Afganistan: Śladem hunwejbinów
- Kościół po Synodzie: Podręcznik dla wierzących
- Ad vocem: "Trybuna" demaskuje
- Słownik polityczny: Uniewinnienie i ułaskawienie
- Rzeczowy przegląd prasy
- Postacie
- Marek Kotański
- Maria Janion
Dzisiaj w Kościele katolickim i Kościołach protestanckich rozpoczyna się Wielki Post. Prawosławni poszczą już od niedzieli. Niemniej Wielkanoc będą obchodzić w tym samym terminie - zdarza się to rzadko - co chrześcijanie zachodni, gdyż Wielki Post w Kościele wschodnim nie obejmuje Triduum Paschalnego.
Czterdzieści dni postu, który chrześcijanie praktykują od V wieku, nawiązuje do pobytu i postu Jezusa na pustyni, poprzedzających jego mękę i zmartwychwstanie. Obecnie post nie jest już tak surowy, jak w przeszłości, ale jego treścią nie jest przecież samo poszczenie, umartwianie się czy posypywanie głowy popiołem. Praktyki wielkopostne - modlitwa, post i jałmużna - mają dopomóc w zrozumieniu najgłębszego sensu tego okresu.
Wielki Post, jak uczy chrześcijaństwo, powinien być czasem wyciszenia, refleksji, spojrzenia w głąb. Ma być okresem nawrócenia, wewnętrznego oczyszczenia, pokuty i przemiany życia.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta