Wróżenie z obserwacji, wskaźników i prognoz
Wróżenie z obserwacji, wskaźników i prognoz
HALINA BIŃCZAK
Spodziewanej podwyżki pensji nie było, kuzyn stracił pracę, znajomy sklepikarz skarży się, że stali klienci mniej kupują, a w pobliskim supermarkecie promocja po promocji bez konkretnej okazji - to dla wielu osób oznaki świadczące, że w gospodarce może dziać się coś niedobrego. Im więcej takich sygnałów do nas dociera, tym częściej sądzimy, że zaczyna się recesja.
Od fachowców chcemy się dowiedzieć, czy nasze podejrzenia są trafne - i czy jest szansa na korzystną odmianę sytuacji. O taką odpowiedź wcale nie jest łatwo, choć pomocne są w tym celu badania i barometry koniunktury, badania nastrojów konsumenckich oraz prognozy gospodarcze.
- O recesji można mówić wówczas, gdy przez dwa kolejne kwartały wzrost produktu krajowego brutto jest ujemny - tak najczęściej odpowiadają ekonomiści i analitycy na pytanie, czy jest w Polsce recesja. O tym jednak, jak zmienia się wartość produktu krajowego brutto, dowiadujemy się z dużym opóźnieniem. Wyliczeń za czwarty kwartał zeszłego roku - a wówczas większość analityków zauważała już spowolnienie rozwoju - Główny Urząd Statystyczny jeszcze nie podał. Gdyby więc brać pod uwagę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta