Kodeks celny bardziej europejski
Kodeks celny bardziej europejski
- Akty wykonawcze W poniedziałek, 19 marca, wchodzi w życie nowelizacja kodeksu celnego, największa od początku jego obowiązywania, czyli od 1 stycznia 1998 r. Jej podstawowy cel to dostosowanie naszych przepisów do norm kodeksu celnego Wspólnot Europejskich, uproszczenie procedur celnych oraz doprecyzowanie przepisów, które budzą najwięcej wątpliwości. O zmiany najistotniejsze dla firm zajmujących się obrotem z zagranicą pytamy Roberta Kwaśniaka, dyrektora Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów.
ROBERT KWAŚNIAK: Szczególnie istotne dla importerów i eksporterów są z pewnością zwolnienia celne, lecz zaczną one obowiązywać dopiero 1 stycznia 2002 r. Na razie warto zaznaczyć, że zamiast dotychczasowego jednego art. 190 kodeksu celnego wprowadza się 48 bardzo szczegółowych przepisów zwalniających z cła m.in.: mienie przesiedlenia, towary edukacyjne, zwierzęta wyhodowane w laboratoriach, przesyłki, np. kurierskie do wartości 22 euro (obecnie 10 euro).
Dla kogo obowiązujące od 19 marca przepisy dotyczące wiążącej informacji o pochodzeniu towaru mają największe znaczenie?
Dla eksporterów, którzy chcą wiedzieć, czy w danym procesie technologicznym określony towar może
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta