Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Królestwo u stóp Himalajów

16 listopada 1994 | Moje Podróże | AR

Magiczne moce Sikkimu

Królestwo u stóp Himalajów

Nie tak jeszcze dawno Królestwo Sikkimu, położone między Nepalem a Butanem, w bliskim sąsiedztwie Tybetu, było jednym z najbardziej tajemniczych zakątków Azji. Dopiero, kiedy w roku 1975 włączono je do Indii, zaczęło uchylać swoich bram. Właśnie stąd organizowano wyprawy na Kangczendżongę, trzecią co do wielkości górę świata.

Do dziś wjazd do Sikkimu wymaga specjalnego zezwolenia. Otrzymuje się je jednak błyskawicznie (zaledwie od dwóch lat) w biurze emigracyjnym w Delhi lub w Kalkucie, a nawet w przygranicznym miasteczku Siliguri. Jest ono wystawione na dwa tygodnie (może być przedłużone do miesiąca) i ściśle wyznacza trasę podróży. Można zatrzymać się tylko w czterech miejscowościach w południowej części królestwa: zwykle jest to Gangtok (stolica Sikkimu) , Rumtek, Pemayangtse, Phodang. Północna strona, granicząca z Chinami, jest nadal dla turystów niedostępna.

Atrakcją himalajskiego królestwa są krajobrazy górskie, nad którymi rozpościera się olśniewającym błękitem niebo. Niezwykle czyste powietrze ułatwia widoczność. Drogi wiją się wśród urodzajnych kotlin, zanurzają w dżunglę, przeskakują mostami przez rzeki i rwące potoki, wspinają serpentynami na pokryte gęstym lasem góry. Sikkim obejmuje bowiem tereny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 324

Spis treści
Zamów abonament