Czym jest warunkowe zwolnienie
Grzegorz Piotrowski na wolności
Czym jest warunkowe zwolnienie
Media doniosły ostatnio o zwolnieniu z więzienia Grzegorza Piotrowskiego, jednego ze współsprawców zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki. Sąd, zwalniając go warunkowo, zastosował instytucję prawną mającą określoną pozycję w systemie prawa karnego. Wielu ludzi zadaje jednak pytanie, czy jest sprawiedliwe, by sprawca zbrodni zabójstwa, popełnionej w określonych warunkach historycznych i z określonej motywacji, nie odbył w całości kary, pierwotnie wymierzonej w wysokości 25 lat, a po zastosowaniu amnestii zmniejszonej do 15 lat pozbawienia wolności.
Warunkowe zwolnienie (nazwa instytucji zmieniała się) u kształtowała pod koniec XVIII w. praktyka zsyłania przestępców do kolonii zamorskich przez angielski wymiar sprawiedliwości. Prawne ramy uzyskało w połowie XIX w. , rozprzestrzeniając się szybko po świecie. W Polsce ugruntowały je przepisy państw z okresu rozbiorów. Później -- rozporządzenie prezydenta z 1927 r. i kodeks karny z 1932 r. Po wojnie znaczniejsze zmiany nastąpiły w 1951 r. , 1957 r. i 1969 r. , kiedy uchwalono obowiązujący kodeks karny.
W światowej literaturze toczyły się spory o istotę instytucji warunkowego zwolnienia. Uważano, że jest ono formą ułaskawienia, darowania części kary w nagrodę, sposobem modyfikacji kary, ustalenia jej ostatecznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta