Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błogosławione, nudne Niemcy

16 listopada 1994 | Świat | JH

Z polskiego punktu widzenia kontynuacja rządów Helmuta Kohla może budzić zadowolenie

Błogosławione, nudne Niemcy

Analiza wyników niemieckich wyborów do Bundestagu i do parlamentów krajowych musi odnosić się do dwóch kwestii. Pierwsza z nich to odpowiedź na pytanie, jakie były rezultaty wyborów i co wynika z nich dla Niemiec i polityki międzynarodowej. Druga -- to odpowiedź na pytanie, co w ynika z tego dla Polski.

Kto w parlamencie

Od utworzenia Republiki Federalnej w Niemczech istniały dwie potężne siły polityczne: tzw. partie unijne (a więc współpracujące ze sobą we wszystkich kadencjach CDU i CSU) oraz socjaldemokracja -- SPD. Do 1961 roku reprezentowane były w parlamencie także inne ugrupowania, przy czym od 1953 r. -- kiedy na forum parlamentarnym przestali działać komuniści -- przez długie lata były one bliższe CDU -- CSU niż SPD.

Od 1961 do 1983 roku obok CDU -- CSU i SPD w parlamencie reprezentowani byli jedynie liberałowie -- FDP. Z wyjątkiem trzynastoletniego o kresu koalicji socjalliberalnej w latach 1969 -- 1982 aż po dziś współpracowali oni z CDU -- CSU.

Nowym elementem u kładu partyjnego w Republice Federalnej była -- od wejścia do Bundestagu w 1983 roku -- Partia "Zielonych", która stała się potencjalnym partnerem dla SPD. "Zieloni" ustępowali...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 324

Spis treści
Zamów abonament