Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje makroekonomiczne coraz ważniejsze

19 kwietnia 2001 | 10 lat Giełdy Papierów Wartościowych | TŚ

Inwestorzy są znieczuleni na politykę

Informacje makroekonomiczne coraz ważniejsze

Tylko naprawdę nieoczekiwane i jednoznacznie negatywne wydarzenia na polskiej scenie politycznej mogą mieć wpływ na warszawską giełdę. Rynek jest za to coraz bardziej czuły na wszelkie dane makroekonomiczne, choć nie zawsze od razu potrafi je właściwie zinterpretować.

Dziesięcioletnia powojenna historia polskiej giełdy daje się podzielić na trzyletnie cykle. Dobre lata na giełdzie to rok 1993, 1996 i 1999. Wydaje się, że ta reguła ma szansę znów się potwierdzić i że rok 2002 powinien być dobry.

Politycy coraz mniej ważni

W pierwszych latach po uruchomieniu warszawskiej giełdy nasz rynek reagował głównie na informacje polityczne. Jedyny głębszy spadek cen akcji w 1993 r. wywołany był upadkiem rządu Hanny Suchockiej. Jak się wydaje, w następnych latach żaden zwrot polityczny nie wywołał już większych reperkusji na giełdzie. Dlaczego? Bo był zgodny z przewidywaniami i wynikami sondaży.

- Sądzę, że z każdym dniem spada znaczenie wydarzeń na scenie politycznej dla tego, co dzieje się na giełdzie - mówił Remigiusz Tarka, szef analityków Domu Maklerskiego BIG BG. - Nie jesteśmy już postrzegani jako niecywilizowany kraj, w którym po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2294

Spis treści

Ubezpieczenia

Zamów abonament