Pożegnania
Pożegnania
Z tabeli notowań Warszawskiej Giełdy Papierów wartościowych zniknęło dotychczas 18 spółek. W dziesięciu przypadkach to zniknięcie było skutkiem fuzji z inną firmą z tej samej branży, w sześciu - całkowitego wycofania akcji spółki z obrotu publicznego. Jedną spółkę z giełdy usunięto za karę, jedna zaś zbankrutowała.
Przy fuzjach akcjonariusze przejmowanej firmy dostali w zamian akcje spółki przejmującej i choć czasem mogli mieć zastrzeżenia co do parytetu wymiany, takie pożegnania nie budziły tylu emocji co ostateczne wycofanie akcji spółek z obrotu publicznego. Na całkowite odejście z parkietu decydują się coraz częściej inwestorzy strategiczni, którzy po przejęciu kontroli nad spółką nie chcą ponosić kosztów utrzymania jej na giełdzie ani ułatwiać konkurencji dostępu do informacji o firmie. Dotychczas w ten sposób z GPW pożegnało się 6 spółek. W tym roku ich liczba może się zwiększyć zważywszy, że już w prawie dwudziestu spółkach inwestorzy strategiczni kontrolują ponad 90 proc. głosów na WZA, a dzięki bessie pozostałe akcje będą mogli odkupić taniej.
- Bardzo szkoda, że spółka o tak dużej wartości rynkowej opuszcza rynek - komentowali analitycy w lutym 1998...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta