Szansa najwcześniej za kilka lat
Szansa najwcześniej za kilka lat
- Apetyt na pracę w Unii - sondaż "Rz"
- Opinie młodych ludzi HALINA BIŃCZAK
Prawie trzydzieści dwa procent Polaków bierze pod uwagę możliwość poszukiwania pracy w Unii Europejskiej - wynika z sondażu, przeprowadzonego na zlecenie "Rz" przez Pracownię Badań Społecznych w Sopocie.
Te deklaracje są wyraźnie sprzeczne z oficjalnymi szacunkami polskiego rządu: według nich w ciągu dziesięciu lat liczba emigrantów wyniesie od 300 do 700 tysięcy osób, zależnie od tempa wzrostu gospodarczego. Komisja Europejska jest bardzo ostrożna w szacunkach, podkreślając, że choć poprzednim fazom powiększenia UE towarzyszyły ogromne obawy o napływ pracowników z "nowych" państw, to faktyczna skala migracji była minimalna.
Prawie 16 procent uczestników badania twierdzi, że gdyby była taka możliwość, to szukaliby pracy w krajach obecnej "15". Sugeruje to, że zainteresowanie takie przejawia około 4,5 miliona osób (według danych GUS z 30 czerwca 2000 roku Polska liczyła około 29 mln mieszkańców powyżej 18. roku życia). Nie oznacza to wcale, że aż tyle rzeczywiście mogłoby wyemigrować. Takie deklaracje, zwłaszcza w przypadku ludzi stosunkowo młodych, często są składane na wyrost. To zastrzeżenie jest istotne z
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta