Brak nam pieniędzy i doświadczenia
- KOMENTARZ: Lepiej się nie wychylać Brak nam pieniędzy i doświadczenia
Według oficjalnych danych, wartość polskich inwestycji zagranicznych nieznacznie przekracza miliard dolarów amerykańskich. Nasi przedsiębiorcy niechętnie inwestują w krajach rozwiniętych, bo na tamtych rynkach trudno być konkurencyjnym. Chętniej wchodzimy na rynki wschodnie - choć zazwyczaj z niskim kapitałem i z obawami przed mafią. Do inwestowania za granicą nie zachęcają też polskie przepisy oraz niechętne nastawienie polityków.
W Polsce nikt nie prowadzi ewidencji inwestycji naszych firm za granicą. Sprawą nie interesuje się Ministerstwo Gospodarki, a Państwowa Agencja Inwestycji Zagranicznych skupia się na inwestycjach w Polsce. Odpowiedniego rejestru nie ma też Krajowa Izba Gospodarcza. Na temat polskich inwestycji niewiele wiedzą też biura radców handlowych. Najczęściej są to informacje uzyskane przypadkiem. W zasadzie pewne dane na temat polskich inwestycji zagranicznych ma tylko Narodowy Bank Polski, który śledzi przepływy dewizowe z i do naszego kraju.
Rząd niechętnie patrzy na inwestowanie za granicą. Najczęściej objawia się to niewydawaniem przepisów, które mogłyby to ułatwić.
Próby inwestowania poza krajem są też -
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta