Unia Wolności z Platformą w tle
Unia Wolności z Platformą w tle
JANUSZ A. MAJCHEREK
Bez osadzenia polityki w kontekście społecznym traci ona swój właściwy wymiar. Nie wszyscy polscy komentatorzy potrafią to dostrzec.
Taki wąski ogląd proponuje także Aleksander Smolar w swojej polemice na temat sytuacji Unii Wolności (" Unia Wolności z Majcherkiem w tle", "Rz" z 24 kwietnia).
Można obserwować i analizować politykę jako rywalizację działaczy politycznych i ich ugrupowań. Obywatele patrzą na to inaczej. Mają swoje potrzeby i interesy, oczekiwania i nadzieje, poglądy i przekonania, szukają więc odpowiednich przedstawicieli do reprezentowania ich w instytucjach politycznych. Rywalizacja między samymi politykami obchodzi ich niewiele, jeśli zawiodą się na jednych, to przenoszą poparcie na innych, bez względu na to, co oni o sobie wzajemnie sądzą.
Nowa grupa na scenie politycznej
W okresie transformacji systemowej interesy i potrzeby, nadzieje i oczekiwania społeczne zmieniają się szybko, stymulowane gwałtownymi przekształceniami struktury socjalnej. Kto z polityków za tymi zmianami nie nadąża, ten nie zdoła dostosować do nich swojej oferty i zdobyć dla niej akceptacji. To są przypadki Akcji Wyborczej Solidarność i Unii Wolności. Wewnętrzne napięcia, rozgrywki i rozłamy są tylko tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta