Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Techniczny problem polityczny

21 listopada 1994 | Nauka i Technika | KK

Techniczny problem polityczny

Układy START 1 oraz START 2 (Strategic A rms Reduction Treaty) z lat 1991 i 1993 przewidują stopniowe likwidowanie broni nuklearnej. Z technicznego punktu widzenia problem jest daleki o d rozwiązania, ponieważ u rządzenia te, po zdemontowaniu, nie przestają być -- jeśli tak można powiedzieć -- pokojowo niebezpieczne.

Rakiety

Balistyczne rakiety międzykontynentalne z awierają chemiczne paliwo płynne lub stałe albo wręcz jedno i drugie. Składa się ono z niebezpiecznych związków chemicznych. Z rosyjskich rozbrajanych rakiet pochodzi kilkadziesiąt tysięcy ton propergolu, z którym coś trzeba zrobić. Dotychczas stosowanym sposobem jest zwyczajne spalanie. O skutkach ubocznych takiego zabiegu lepiej nie mówić, ilość toksyn ulatujących z dymem do atmosfery, a w konsekwencji przenikających do gleb i wód, jest zatrważająca. Amerykańskie rakiety bynajmniej nie są lepsze, sytuacja z ich paliwem jest w zasadzie analogiczna. Dlatego tak wielkie znaczenie mają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 328

Spis treści
Zamów abonament