Przesiedleńcy upominają się o obywatelstwo
Przesiedleńcy upominają się o obywatelstwo
Z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego otwierającym przesiedleńcom z Polski do Niemiec drogę do potwierdzenia obywatelstwa polskiego nie zgodzili się wojewoda warmińsko-mazurski oraz minister spraw wewnętrznych i administracji. Minister sprawiedliwości zaskarżył go w rewizji nadzwyczajnej.
Wyjeżdżali na podstawie nie publikowanej uchwały Rady Państwa z 16 maja 1956 r. w sprawie zezwolenia na zmianę obywatelstwa polskiego na inne. Przeznaczona głównie dla rodzimej ludności z Mazur, Warmii, Opolszczyzny i Górnego Śląska, ale wykorzystywana też do emigracji po Marcu '68, przewidywała, że takie zezwolenie uzyskiwały osoby, które zadeklarowały niemiecką narodowość, wolę przesiedlenia się do RFN lub NRD, wystąpiły o zezwolenie do Rady Państwa, opuściły obszar PRL i nabyły obywatelstwo niemieckie. Z miliona emigrantów z Polski, którzy po wojnie znaleźli się w Niemczech, ponad 350 tys. wyjechało po 1962 r. właśnie na tej podstawie.
NSA podważa legalność dawnych decyzji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta