Świadek nie całkiem incognito
Świadek nie całkiem incognito
JOANNA PAŚKIEWICZ
Istotą instytucji świadka anonimowego jest utrzymanie w tajemnicy jego danych osobowych. Należy więc uczynić wszystko, aby ten cel został osiągnięty.
Większość z nas wie zapewne, co się kryje pod hasłem "walka z przestępczością zorganizowaną": zwiększone środki finansowe dla policji, więcej policjantów, tajni agenci, świadek anonimowy i świadek koronny. Do popularności tego ostatniego przyczyniają się środki masowego przekazu. Nagłaśnianie procesów przeciwko członkom zorganizowanych grup przestępczych, w których występują świadkowie koronni, to swego rodzaju magnes przyciągający uwagę opinii publicznej. Informuje się też społeczeństwo o wprowadzonych zmianach legislacyjnych, dyskutuje się na forum publicznym o projektach ustawodawczych, przedstawiane są raporty o rodzajach i stanie zagrożenia. I dobrze, ponieważ wiedza, informacja to pierwszy krok do skutecznej walki z tym jakże groźnym zjawiskiem.
Liczniejsi, a gorzej chronieni
Nie tak dawno po raz kolejny zmieniono ustawę o świadku koronnym (Dz. U. z 2001 r. nr 5, poz. 40). Aktem tym wprowadzono otwarty katalog form pomocy dla nich. Istotną nowością jest możliwość przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego usuwającego charakterystyczne cechy wyglądu lub operacji plastycznej, która pozwala...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta