Kogo stać na prawo
Kogo stać na prawo
KOMENTARZ
Ilekroć w tekstach pojawią się słowa:
- Trybunał, Izba czy Wielka Izba - oznacza to Europejski Trybunał Praw Człowieka,
- Komisja - Europejską Komisję Praw Człowieka (której już nie ma, ale na podstawie jej ocen Trybunał rozpoznaje sprawy wszczęte, kiedy Komisja funkcjonowała),
- konwencja - europejską konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Orzeczenia wydane przez izby (w odróżnieniu od Wielkiej Izby) nie są od razu prawomocne. Sprawy, w których wydały one wyrok, mogą wyjątkowo - na wniosek stron, w drodze tzw. wewnętrznej apelacji na podstawie art. 43 konwencji - trafić w ciągu trzech miesięcy do Wielkiej Izby i ta dopiero ostatecznie rozstrzygnie sprawę.
MAREK ANTONI NOWICKI
W pewnych okolicznościach wysokość kosztów sądowych, możliwość ich uiszczenia przez stronę, a także faza postępowania, w której są wymagane, mają ważne znaczenie przy ocenie, czy zapewniono prawo dostępu do sądu i rozprawę przed nim.
Pisaliśmy o tej sprawie 20 czerwca, następnego dnia po wydaniu wyroku. Wracamy do niej, koncentrując się na uzasadnieniu werdyktu.
Przypomnijmy: w skardze do Komisji H.K. zarzucił, iż naruszono wobec niego prawo dostępu do sądu, bo żądany wpis
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta