Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rynek jest szansą

17 lipca 2001 | Publicystyka, Opinie | KP

Największą rewolucją w polskim szkolnictwie wyższym było powstanie wielu uczelni niepaństwowych, które kształcą jedną trzecią studentów

Rynek jest szansą

Szkolnictwo wyższe w Polsce stoi dziś u progu ważnych zmian ustrojowych. Ich stawką jest to, jak będziemy w stanie wykształcić młode pokolenie Polaków i przygotować je do rozgrywki o pozycję Polski w Europie. W procesie przekształcania systemu akademickiego nie można sobie pozwolić ani na nieodpowiedzialne eksperymenty, ani na powstrzymanie zmian w imię interesów jednego z ostatnich bastionów mentalności socjalistycznej, zbudowanym w wielu państwowych szkołach wyższych.

Ten konserwatywny socjalizm części środowisk akademickich polega na przyzwyczajeniu do brania pieniędzy za nikomu niepotrzebne działania dydaktyczne. Wymusza zatem taki kształt systemu edukacyjnego, który chroni przede wszystkim interesy kadry akademickiej, kosztem studentów i ogółu obywateli.

Artykuł Grzegorza Filipa "Uniwersytet w potrzasku" ("Rzeczpospolita" z 5 lipca br.) jest obroną tego stanu.

Socjalistyczno-konserwatywny manifest

Artykuł ten można nazwać "manifestem socjalistyczno-konserwatywnego naukowca", i to w wersji skrajnej. Jego generalna teza jest zdumiewająca: uniwersytety powinny pozostać małymi, elitarnymi,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2368

Spis treści

Listy

Zamów abonament