Minuty, godziny, tygodnie, miesiące
Minuty, godziny, tygodnie, miesiące
ELŻBIETA SZEMPLIŃSKA
Od 1 maja tego roku obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy dotyczący wszystkich zatrudnionych objętych kodeksową regulacją czasu pracy. Tę powszechną zasadę wprowadziła ustawa z 1 marca nowelizująca kodeks pracy (Dz. U. nr 28, poz. 301).
Rezygnując z konstrukcji dodatkowych dni wolnych od pracy, ustawa równocześnie utrzymała do końca bieżącego roku normę czasu pracy nie przekraczającą przeciętnie 42 godzin na tydzień w okresie rozliczeniowym.
Kluczowe słowo "przeciętnie"
Zgodnie z art. 129 § 1 k.p. czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym trzech miesięcy (z zastrzeżeniem przepisów art. 129 4, 132 § 2 i 4 oraz art. 142 k.p.).
Kluczowym słowem w tym przepisie jest "przeciętnie" tygodniowa norma czasu pracy. Oznacza to bowiem, że chodzi o pracę wykonywaną przez przeciętnie pięć dni w tygodniu i że ta przeciętność odnosi się również do liczby dni pracy w tygodniu. A zatem praca w jednym tygodniu może być wykonywana przez sześć dni, ale musi być zrekompensowana w okresie rozliczeniowym zmniejszeniem liczby dni pracy w innym tygodniu. Jeżeli w danym zakładzie dopuszczona jest praca w niedziele i święta (stosownie do art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta