Kredyt konsumencki w zgodzie z dyrektywą
Kredyt konsumencki w zgodzie z dyrektywą
MAREK SZYDŁOWSKI
W artykule "Miało być inaczej" ("Rz" z 13-14 czerwca) Jerzy Pisuliński i Grzegorz Tracz zaprezentowali wiele ciekawych i trafnych uwag na temat ustawy o kredycie konsumenckim, uchwalonej przez Sejm 15 maja, jednak niektóre z nich wymagają skomentowania.
Nietrafny jest moim zdaniem zarzut niezgodności art. 8 ustawy z dyrektywą Rady Wspólnot Europejskich nr 87/102 z 22 grudnia 1986 r. Autorzy nie wspomnieli, iż art. 8 dyrektywy dotyczący obniżenia całkowitego kosztu nakazuje, by owa obniżka była "godziwa" (ang. "equitable"). Oznacza to, iż obniżenie całkowitego kosztu kredytu w razie jego wcześniejszej spłaty ma być tak obliczone, aby żadna ze stron umowy kredytu nie uzyskała nadmiernej korzyści kosztem drugiej. Przyjmując taką definicję, w większości produktów kredytowych należy wykluczyć obniżkę kosztu kredytu proporcjonalną do czasu, o jaki kredyt konsumencki został wcześniej spłacony. Proporcjonalna obniżka byłaby "godziwa" tylko wtedy, gdyby jedynym elementem kosztu kredytu konsumenckiego było oprocentowanie. Przeważnie tak jednak nie jest, a dużą część kosztów kredytodawca ponosi w momencie udzielenia kredytu i wstępnej fazie jego spłaty (np. ocena ryzyka kredytowego, monitorowanie sytuacji finansowej kredytobiorcy itd.). Dlatego najlepiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta