Iran: u progu reform czy rewolucji?
Iran: u progu reform czy rewolucji?
ROBIN WRIGHT
Nikt nie miał ani przez chwilę wątpliwości, że Mohammad Chatami łatwo i z dużą przewagą wygra wybory prezydenckie w Iranie i zachowa fotel prezydenta na drugą kadencję. Niewiadome natomiast pozostaje to, czy uda mu się przełożyć uzyskany mandat na śmiałe posunięcia.
Stawką jest coś więcej niż tylko jego osobisty dorobek. Od skuteczności Chatamiego zależeć będą również losy irańskiej rewolucji, tempo reform islamskich, a także kierunek ruchu muzułmańskiego w szerszym, światowym wymiarze w następnych czterech latach. Ponieważ na Chatamiego, który był jednym z dziesięciu pretendentów, padło blisko 80 procent wszystkich głosów, oczekiwania Irańczyków są absolutnie jednoznaczne. Czwarty raz w ciągu czterech lat ludność opowiedziała się stanowczo za demokratycznymi reformami i za reformatorami - dwakroć w wyborach prezydenckich, raz w wyborach do parlamentu i raz w wyborach do władz terenowych.
Owa konsekwencja wyborców nie została jednak dotąd wynagrodzona. Szczerze mówiąc, podczas swej pierwszej kadencji Chatami odnotował co najmniej tyle porażek, ile sukcesów na drodze reform. Znakomita większość spośród niezależnych gazet, jakie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta