Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płód i nowotwory

29 listopada 1994 | Nauka i Technika | ZW

Płód i nowotwory

O żadnej innej chorobie nie napisano ostatnio tak dużo jak o raku piersi. Niedawno opublikowano wyniki badań u czonych, którym wreszcie u dało się zidentyfikować gen, wywołujący chorobę. Zwiększa on ryzyko raka u kobiet, które dziedziczą go z pokolenia na pokolenie. Teraz okazuje się, że groźbę tej choroby zwiększa sztuczna aborcja.

W USA publikacje na ten temat wywołały wiele dyskusji, bowiem na nowo starli się zwolennicy aborcji z jej przeciwnikami. Feministki opowiadające się za wolnością wyboru u ważają, że badania podyktowane zostały względami politycznymi. Natomiast część uczonych próbuje je podważać i wskazują na ich słabości. Wyniki prac opublikowane na łamach "Journal o f the National Cancer Institute" przytaczamy z obowiązku reporterskiego.

Ryzyko raka

Autorzy badań zastrzegają się, że zagrożenie jest na tyle znaczące, że nie można go pominąć. Jak wynika z badań epidemiologicznych przeprowadzonych w Seattle na grupie 1, 8 tys. kobiet obserwowanych przez 7 lat, u pań przed 45 rokiem życia, które poddały się zabiegowi przerwania ciąży, ewentualność, że rozwinie się u nich rak piersi jest o 50 proc. większa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 335

Spis treści
Zamów abonament