Życie z ogniem
Życie z ogniem
Grzegorz Sieczkowski
Za rekordowy uznawano 1992 rok. Obliczono, że było w Polsce prawie 87 tysięcy pożarów. Na początku sierpnia 1994 roku stwierdzono, że w tym roku było już 60 tysięcy pożarów. Latem z powodu ogromnych upałów płonęły przede wszystkim lasy. W lipcu ogień wybuchał co minutę, a straż w całej Polsce wzywano do 22 100 pożarów. Tylko w jednym województwie warszawskim w ciągu tego roku w płomieniach z ginęło a ż 68 osób.
Za granicą największy pożar w tym roku miał miejsce w połowie maja w Nowonieżynie na dalekiej Syberii, po tym jak doszło do wybuchu w miejscowej fabryce amunicji. Wybuch był tak silny, że odłamki znajdowano w promieniu 10 kilometrów, a w znajdującym się o 100 kilometrów Władywostoku zatrzęsły się domy. Ewakuowano trzy tysiące o sób mieszkających w pobliżu katastrofy. Według oficjalnych danych nikt nie zginął, ale dowództwo Floty wydało rozkaz, aby na miejscu rozstrzeliwać ewentualnych maruderów.
Podpalenia prawdziwe. ..
Podpalenie, jeżeli potwierdzi się ta hipoteza, w czwartek hali widowiskowej w Stoczni Gdańskiej nie było jedynym w tym roku takim wypadkiem. W marcu trzej wychowankowie Zakładu Wychowawczego w Pszczynie podpalili swój poprawczak. Na szczęście spłonęło tylko wyposażenie izby przejściowej, a sami sprawcy pożaru z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta